Ekologiczne, oszczędne gotowanie…

ekologiczne gotowanieGotuj tyle, ile potrzebujesz. Wlewaj do czajnika tylko tyle wody ile akurat zamierzasz zużyć. Nie da się przygotować wrzątku na zapas. To samo dotyczy jedzenia. Lepiej ugotować nieco mniej niż później wyrzucać.

Polub dania jednogarnkowe. Zbieraj na nie przepisy, ponieważ zwykle są nie tylko bardzo smaczne, proste, tanie i szybkie, ale dzięki nim można też zaoszczędzić energię. Co więcej po ich przyrządzeniu jest mało zmywania, co pozwala zaoszczędzić wodę.

Przygotuj cały obiad w piekarniku. I to za jednym zamachem. Mając do dyspozycji dwie blachy i ruszt można tak zorganizować przygotowywanie posiłków, by upiec wszystko jednocześnie. Postaraj się po prostu zagospodarować całą przestrzeń piekarnika.

Piecz od razu po włączeniu piekarnika. Przygotowanie większości dań nie wymaga wcześniejszego rozgrzewania piekarnika, więc najlepiej włączać go dopiero, gdy wszystkie potrawy znajdą się już w środku.

Przyrządzaj więcej. Jeżeli masz mało czasu na gotowanie, możesz – zwiększając nieco ilości składników – przygotować posiłek od razu na dwa dni. Uważaj tylko, aby nie przesadzić, bo w ten sposób – zamiast zaoszczędzić – bez sensu zmarnujesz jedzenie.

Reklama