Ekologiczne Ozdoby Świąteczne

Suszone plastry jabłek

Jabłka umyć, obrać pokroić w plastry, usuwając gniazda nasienne. Aby zapobiec ciemnieniu, można je bezpośrednio po pokrajaniu wkładać do lekko zakwaszonej kwaskiem cytrynowym wody. Suszyć w piekarniku w 70 st. C. Jabłka są ususzone, gdy są sztywne, nie twarde, i nabiorą pięknego złocistego koloru.

Inny sposób: jabłka tniemy na talarki. Kładziemy na kaloryferze, czekamy około 3 dni, aż jabłko się wysuszy.

Suszone plastry cytrusów

Nie ma nic łatwiejszego niż ususzenie w plastrach np. pomarańczy, którą później można wykorzystać jako wdzięczną i pięknie pachnącą ozdobę świąteczną.
Pomarańcze należy pokroić w plastry o grubości 0,5 cm. Ułożyć na blaszce wyłożonej folią aluminiową i suszyć w piekarniku w temperaturze 70 st. C. Jeżeli mamy piekarnik elektryczny, pomocny jest w tym termoobieg. Podczas suszenia powinno się kilkakrotnie obrócić plasterki cytrusów. Suszenie trochę trwa, ale warto czekać na efekt.

Tradycyjne pierniczki

W wielu domach na stałe zagościła tradycja wypiekania z okazji świąt korzennych pierniczków. Można ich również użyć do dekorowania choinki, tylko trzeba zawczasu – jeszcze przed ich upieczeniem – nakłuć w nich oczka, które posłużą do przewleczenia tasiemki i stworzenia zawieszki. Dziurki muszą być dość duże, gdyż piernik przy pieczeniu rośnie. Po upieczeniu piernik jest za twardy i przy nakłuwaniu będzie pękał. Jeśli zawieszka nie jest ze sztucznego materiału, możemy ją upiec razem z pierniczkami (wysoka temperatura może spowodować stopienie się sztucznych tasiemek lub spalenie papierowych). Pierniczki możemy w rozmaity sposób przyozdabiać albo korzystać z nietypowych kształtów np. zwierząt.

Reklama