Życie ekologiczne

Wielokrotnie ludzie pytają nas (i nie tylko nas) jak zacząć tzw. „życie ekologiczne”.

Od czego rozpocząć, żeby uczynić to w jak najszybszym czasie (innymi słowy np. nie od wzmożonych studiów nad każdym ekologicznym oraz eko-przyjaznym znakiem i od zgromadzenia w jedną całość jak i również rozważnego przestudiowania wszystkich eko-wskazówek będących do dyspozycji na stronach internetowych, a także w różnego rodzaju ulotkach).

W szukaniu odzewu, prostego oraz łatwego do wdrożenia, znaleźliśmy pomysł 3R.

Co oznacza hasło „3R”? Trzy angielskie czasowniki (to znaczy: reduce-reuse-recycle), jakie można przyjąć jako istotę ekologicznego życia, a także odpowiedzialnej konsumpcji, a jednocześnie proste instrukcje dla każdego, kto podjął decyzję pójść śladami drogą „eko”, a nie wie gdzie oraz w jaki sposób rozpocząć.

Reduce (ang. zmniejsz/ogranicz) – nabywamy mniej artykułów oraz wolniej je eksploatujemy (ponieważ korzystamy z większą uwagą a także szacunkiem). Przed każdym nowym kupnem zastanawiamy się: „czy rzeczywiście jest mi to niezbędne?”. Do naszego życia stosujemy w praktyce zdroworozsądkowe odruchy między innymi: prysznic zamiast kąpieli, zakręcanie  kranu w czasie mycia zębów, wyłączanie funkcji stand-by w urządzeniach elektrycznych, gaszenie świateł przy wychodzeniu z pomieszczenia. W linia „reduce” zawiera w sobie zredukowanie używania samochodu w mieście, ecodriving oraz carpooling, obniżenie marnotrawstwa jedzenia, ograniczenie ogrzewania pomieszczeń (w zastępstwie, ubieramy się cieplej), itp.

Reuse (użyj ponownie) – To, co wytwórca przekazał do jednokrotnego zastosowania, stosujemy wielokrotnie. To, co się uszkodziło, reperujemy (a nie wywalamy). To, co nam jest już zbędne, przekazujemy osobie, jakiej dany przedmiot się przyda. Jak tylko jest to wykonalne, nabywamy rzeczy z tzw. drugiej ręki (meble, urządzenia, ciuchy, samochody, itp.). Przeciągamy etap istnienia produktów (jaki w latach gwałtownego pędu do konsumpcji uległ wstrząsającemu jak i również nieusprawiedliwionemu skróceniu).

Recycle (odzyskuj) – Selekcjonujmy śmieci mając na uwadze, iż mnóstwo jest pośród nich wartościowych surowców, jakie powinno się wyeksploatować do wyrobów nowych przedmiotów. Jeżeli posiadamy dom z ogródkiem – kompostujemy pozostałości żywności a także nagromadzamy deszczówkę do nawadniania roślin. Ze starej odzieży (bo niemodne bądź/i za małe) otrzymujemy tkaninę, z jakiej szyjemy nowe rzeczy – poduszki, kołdry, lalki-szmacianki dla dzieci, ciuchy, itp. Na koniec nabywajmy artykuły pochodzące z recyklingu – przede wszystkim papier (biurowy, toaletowy), natomiast również np. odzież (np. kurtka polarowa z butelek PET).

Szereg Reduce-Reuse-Recycle nie jest losowy. Najważniejszy pożytek dla otoczenia zawiera bowiem zawężenie niepotrzebnej konsumpcji, to ono wyznacza fundament tzw. życia ekologicznego. Późniejsze odnośnie istotności jest wielokrotne użycie oznacz to jak najpóźniejsze oszacowanie konkretnego artykułu za odpad. Wówczas trzecie w szeregu jest odzyskiwanie odpadów jak i również ich rozumne sporządzanie na surowce do produkcji następnych produktów.

Do wyżej wymienionych można dodać jeszcze kilka porad, jakie wspomagają realizować lepszych konsumenckich decyzji w trakcie zakupów:

– Jedzenie: proponujemy artykuły sezonowe, pochodzące z niewielkich, miejscowych gospodarstw, jakie uprawiają ziemię bez sztucznych nawozów, a także pestycydów. Jeżeli dysponują ekologicznym certyfikatem, tym lepiej. Pozyskując jajka, poszukujemy tych z numerem „1″, a jeżeli się da, to nawet „0″. Wybieramy artykuły jak najmniej przetworzone (np. pieczywo oraz makarony razowe, ryż pełnoziarnisty). W sytuacji rzeczy importowanych, proponujemy te, jakie są certyfikowane ekologicznie, a także posiadają znaczek Fair Trade (np. czekolada, kawa, herbata). Odrzucamy sztuczne napoje. Spożywamy mniej mięsa. Jeżeli czujemy się zdecydowani, przechodzimy na wegetarianizm. Inwestujemy w swój filtr do wody, jaki napełniamy butelki wielokrotnego użytku.

– Kosmetyki a także tzw. chemia dla domu: im w większym stopniu będą naturalne oraz ulegające biodegradacji, tym lepiej – w podobny sposób dla nas samych, jak i również dla otoczenia. W przypadku specyfików czyszczących oraz piorących, stosujemy tyle, ile jest napisane na opakowaniu (a nawet mniej). A przy sposobności ekonomicznie gospodarujemy wodą.

– Odzież: jeżeli nie mamy czasu, zdolności bądź ochoty, żeby zajmować się odzieżowym recyklingiem, nabywamy ciuchy z przychylnych dla środowiska surowców (np. koszulka z eko-bawełny, a także bluza polarowa z butelek PET pochodzących z recyklingu), wykonany w sposób etyczny.

Reklama